Csökken a sertéshús ára, az ingatlanoké nem

2016-01-05 08:25:26    |    szerző:  
A hentesek szerint akkor tudnák olcsóbban adni a húst, ha nem bontott, hanem élő- vagy félsertést rendelnének, és annak minden részét eladnák – ám erre kevés az esély.

Nem csökkent a hentesüzletekben, húsboltokban és egyéb áruházakban a sertéshús ára, pedig idén az élő- és félsertések esetében 27 helyett már csak 5 százalékos áfával kell számolni. Általában a comb és a dagadó kilogrammonként 1200 forinttól indul, a csont nélküli karaj 1500 forinttól, a szűzpecsenye pedig 1900 forinttól.

– Havonta kétszer veszek sertéshúst, főleg dagadót és darált húst, illetve a májat is szeretem – fogalmazott az egyik üzletben a békéscsabai Árgyelán Mátyásné. Hozzátette, hogy kevés, havi 60 ezer forintos nyugdíjból gazdálkodik, aminek nagy részét elviszik a gyógyszerek, így örült volna, ha a boltokban kapható húsokra vonatkozó áfa is csökken, nem csak az élő- és félsertésre. Úgy véli, a baromfi esetében is érdemes lenne mérsékelni az áfát, az árakat.

– Többen is értetlenkedtek már, mivel a hírek arról számoltak be, hogy csökken a sertéshús ára – fogalmaztak a békéscsabai piac egyik üzletében. Kárpáti Viktor boltvezető egy számológéppel a kezében fejtegette, az áfa csökkenését nem tudták érvényesíteni az áraikban, minden ugyanannyiba kerül. Mint fogalmazott, elhúzták a mézesmadzagot az emberek előtt, de a pultban lévő termékekre ugyanaz a 27 százalékos áfa vonatkozik, mint előző évben.

– Ha bontott húst rendelek, akkor nem kapom meg az 5 százalékos áfával, csak 27 százalékossal – magyarázták egy másik megyeszékhelyi húsboltban.
Hozzátették, hogy ha félsertést kérnek, akkor valóban 5 százalékos áfával, tehát olcsóbban jutnak hozzá. Akkor viszont fellép az a probléma, hogy hiába használható fel a sertés minden eleme, nem biztos, hogy vevőt is találnak rá. Megmarad egy nagy mennyiség, amin elúszik a spórolt összeg.

– Kizárt, hogy tíz félsertésből ténylegesen el is megy mind a tíz, ahhoz varázslónak kellene lenni. Ha a bontott húsra is csak 5 százalék lenne az áfa, akkor tényleg lehetne csökkenteni az árakat, kilogrammonként akár 150-200 forinttal – folytatták. Egyébként gondolkoznak egy úgynevezett próbabontáson, megnézik, milyen megtakarítást tudnak elérni.

Mind a két hentesüzletben elmondták, hogy ami a kormány szándéka volt, hogy ezzel kifehérítik a gazdaság ezen szegmensét, valószínűleg sikerül is. Ezt követően ugyanis nem éri meg a szomszéd nénitől, számla nélkül beszerezni az élő- és félsertést, az 5 százalékos áfa megér annyit, hogy legalább van papír a hús eredetéről.


Eddig egyesek 13,5 százalékos, vagyis féláfával vitték a húst Romániába. Ha a sertés nettó ára 700 forint volt kilogrammonként, ez azt jelentette, hogy bruttóban 890 forint helyett – sokszor számla nélkül – csak 795 forintért szállították ki. Az 5 százalékos áfával azonban ez már nem éri meg, hiszen papírral együtt most kilogrammonként 735 forintért kapják a húst.

– Amíg régen tízmillió sertés volt Magyarországon, mára az állomány lecsökkent hárommillióra. Mivel ennyiből nem lehet kiszolgálni a teljes magyar lakosságot, úgy gondolták, hogy az áfa mérséklésével lendítenek az ágazaton, és itthon marad a hús. Kérdem: ha a románok 790 forintért, számla nélkül is vitték a sertést, akkor most papírral együtt 735 forintért nem teszik meg ugyanezt? – vetették fel.

beol.hu

Kereső:

Kategória:
Kulcsszó: